Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.

سند ملی مدیریت ترافیک در حمل و نقل هوشمند ایران

حوزه خدمات مدیریت ترافیک با تاکید بر کنترل ترافیک به منظور روان‌سازی جریان ترافیک، کاهش تراکم و تأخیر ناشی از آن به ارائه خدمات و راهکارهای مناسب می‌پردازد. مدیریت ترافیک در سیستم‌های حمل‌ونقل هوشمند جزء موارد بسیار حائز اهمیت می­باشد؛ به همین منظور در کشور ما تاکنون، توجهات زیادی به این حوزه مهم شده است. با توجه به اینکه افزایش ازدحام ترافیكي در شهرها، بر بسیاري از جنبه‌هاي دیگر مانند محیط زيست و بروز بیماری‌هاي مختلف تأثیرگذار است و همچنین افزايش چشمگیر تقاضا در سطح بزرگراه‌ها و معابر درون‌شهری به چشم می­خورد، نیاز است تا بسته‌های خدمات گوناگونی در این حوزه مطابق با نیازها تعریف شوند و هر یک از ذینفعان، لازم است تا گام­هایی را جهت پیاده‌سازی صحیح این بسته‌های خدماتی طی نمایند. این بسته‌های خدماتی در قالب 6 گروه فعالیت به شرح زیر تقسیم‌بندی می‌گردند:

نظارت بر شبکه: عملیات گردآوری، پایش، تجزیه و تحلیل و ذخیره به هنگام داده‌های ترافیکی به منظور نظارت لحظه‌ای بر شبکه معابر و انتشار به هنگام شرایط فعلی و آتی ترافیک به مسافران و سایر مراکز در این دسته قرار می­گیرد.

مدیریت نقاط: مدیریت نقاط شامل کنترل تقاطع‌ها دارای چراغ­ راهنمایی، راهگردهای بین بزرگراهی و تقاطع‌های جاده-راه­آهن می­باشد. کنترل چراغ‌های راهنمایی (زمان-ثابت یا زمان-متغیر) و هماهنگی بین چراغ‌های راهنمایی تقاطع‌ها واقع در یک منطقه‌ی خاص و همچنین ایجاد هماهنگی بین عملیات راه‌آهن و مراکز مدیریت ترافیک از اقدامات این بخش از حوزه مدیریت ترافیک است.

مدیریت وقایع و حوادث: عملیات مدیریت حوادث ترافیکی در حوادث جزئی و یا در فجایع بزرگ جهت پشتیبانی از سازمان‌های مرتبط در امر پاسخگویی به حوادث، جزء فعالیت‌های این دسته می­باشد.

نظارت و مدیریت محورها: تمامی عملیات مربوط به نظارت و مدیریت محورها از جمله کنترل خطوط پر سرنشین، هشدار دهی و اعمال قانون در مورد انواع تخلفات صورت گرفته در محور، اخذ عوارض محور به صورت الکترونیکی و در صورت نیاز متغیر با مسافت، هشدار دهی پویا به رانندگان درباره خطرات پیش روی آن‌ها و همچنین تنظیم محدودیت متغیر سرعت در یک محور از جمله خدمات این بخش از حوزه مدیریت ترافیک می­باشد.

مدیریت پارکینگ: مدیریت و نظارت الکترونیکی بر فضای پارکینگ­های هوشمند، از جمله اخذ الکترونیکی هزینه­ها و همچنین هماهنگی بین پارکینگ‌های تجهیز شده در سطح منطقه با یکدیگر و با سایر مراکز مدیریت ترافیک، مدیریت حمل‌ونقل عمومی و ارائه‌دهندگان خدمات اطلاعاتی از خدمات این بخش از حوزه مدیریت ترافیک است.

 

مديريت پالایش آلاینده‌ها: مدیریت ترافیک یکی از عوامل اثرگذار بر الودگی های حمل و نقلی در کلان شهرها محسوب می شود و لذا جهت کنترل و کاهش میزان آن، نظارت بر کیفیت سوخت وسایل نقلیه موتوری امری ضروری است. بدین منظور ارائه راهکارهای مناسب جهت نظارت و کنترل الودگی ناشی از خودروها و اعمال قانون و محدودیتهایی برای خودروهایی که الودگی بیشتری تولید می کنند، از اقدامات این بخش از حوزه مدیریت ترافیم است.

نسخه گزارشی این سند در اینجا قابل دسترس است.